MAKI SUSHI VE URAMAKI SUSHI TARİFİ

Video Tarif

Kit Satın Alma Sayfasına Git  / Şef’e Soru Sor

MAKI SUSHI VE URAMAKI SUSHI TARİFİ

MALZEMELER:
– 1 su bardağı (200 gr) Sushi pirinci
– 1.1 su bardağı (bir nokta bir) Su
– 5 adet Sushi nori
– ½ paket Pirinç sirkesi
– 1,5 yemek kaşığı (25 gr) Toz şeker
– 1 çay kaşığı Tuz
– 50 gr Zencefil turşusu
– 4 adet Soya sosu
– 1 adet Bambu mat
– 4 adet Bambu chopstick
– 2 adet Wasabi

KİT HARİCİ EVDE BULUNMASI GEREKENLER:
– Somon balığı veya surimi
– 1.1 su bardağı (bir nokta bir) Su
– 1,5 yemek kaşığı (25 gr) Toz şeker
– 1 çay kaşığı Tuz

Tarif

 • HAZIRLANIŞI AŞAMA 1

  Pirincinizi bol soğuk suda ve suyunu 3-4 defa değiştirerek yıkayın. Yıkanmış pirinci yaklaşık 1 saat dinlendirmeye alın. Orta ateşte bir tencereye 1 bardak su ile pirincinizi ekleyin.

 • HAZIRLANIŞI AŞAMA 2

  Kaynamaya başlayınca ocağınızın altını minimuma getirin ve suyunu iyice çekene kadar pişirin. Dikkatli olun, pirinciniz sarabilir. Bunu önlemek için tahta bir kaşık yardımıyla pirinçleri ezmeden karıştırın.

  Pirinçler suyunu iyice çektikten sonra, ocağı söndürün. Tencerenizin kapağını kapatın ve yaklaşık 15 dakika demlendirmeye bırakın. Ardından pirinçlerinizi mümkünse ahşap bir kaba yoksa herhangi bir kaba koyun ve şerbetlemeye hazır hale getirin. Şerbeti için pirinç sirkesini, şekeri ve tuzu dar bir tencereye koyun ve hafif ısınana kadar kısık ateşte tutun, karışmasını sağlayın. Dilerseniz farklı lezzetler için şerbetin içerisinde portakal kabuğu gibi malzemeler de ekleyebilirsiniz. Daha sonra tahta kaşıkla pirinçlerinizi ezmeden şerbeti yedirin. Şerbet eklendikten sonra pirinci 15 dakika dinlendirin.

 • HAZIRLANIŞI AŞAMA 3

  Sarma işlemine geçebilirsiniz. Sushi nori yapraklarınızı dikdörtgen olacak şekilde ikiye bölün. Sushi yaprağınızı parlak kısmı altta kalacak şekilde bambu matınızın üzerine koyun. Ellerinizi pirinç sirkeli bir su ile solüsyon hazırlayıp ıslatıp (1 bardak suya 1 yemek kaşığı pirinç sirkesi). Pirincinizi alıp, norinin üzerine nazikçe yapıştırın. Bambu mat yardımıyla ileriye doğru sarın.

  Elinizdeki wasabi tozuna çay kaşığı yardımıyla damla damla su ekleyerek macun kıvama getirin. Diğer malzemeler kısmındaki ürünlerle kombine ederek veya teker teker kullanarak sushi’lerinizi sarabilirsiniz. Kullanabileceğiniz birçok deniz ürünü ve sebze de bulabilirsiniz.

  Rulonuzu elde ettikten sonra altı eşit parçaya bıçak yardımıyla kesin. Bıçağınızın keskin olması önemli, ayrıca hem kesim işleminden önce aynı sirkeli solüsyonla bıçağınızı ıslatın.

  Not: Maki sushi yapacaksanız talimatları doğrudan uygulayın. Uramaki sushi yapacaksanız, yani pirinçler dış kısımda kalacaksa bambu matınıza streç film sarmanıza gerekecektir. Zencefil turşusuna farklı sushi geçişlerinde kullanım ve soya sosunuzu dip sos olarak servis edin.

  Afiyet olsun.